26 Жовтня 2022 Юля Тьомкіна 21 хв на прочитання

Енергонезалежність: електроенергія, інтернет та опалення. Автономні рішення для життя та роботи

Роман Рибальченко, засновник Roman.ua, поділився своїми ідеями та напрацюваннями, як підготуватися до блекаутів та як забезпечити автономність узимку, враховуючи його досвід.

Відео «Як підготуватись до відключень світла у 2024?»

Енергонезалежність. Як підготуватись до відключень світла у 2024?

Енергонезалежність

Почнемо з найпростішого й найдешевшого і плавно прейдемо до комплексних рішень, які допоможуть пережити блекаути трохи комфортніше.

Автономні джерела освітлення

 • з датчиком руху — зручно встановити у ванній чи кухні. Заряджаються по micro USB. Брав на Amazon
 • неяскравий світильник в шафу / для нічного освітлення. Брав на Aliexpress. Працюють на звичайних батарейках. Для мене тускловаті.
 • аварійне освітлення — може автоматично вмикаться при відключенні живлення. Бачив в Леруа, Епіцентрі та інших мережевих магазинах. На батарейці + 220 для зарядки.
Світильники з датчиком руху та аварійні

Для резервного освітлення також придбав на AliExpress блок живлення для LED стрічок. А для тих, хто любить DIY і дружить з паяльником залишу посилання на канал Алекса Квазіса з Києва, який розказує, як підʼєднати отакі джерела і заживить LED стрічки.

Девайси подвійного призначення

Що я називаю предметами подвійного призначення — це ті речі, які після закінчення війни зможуть знадобитися, а не лишаться вантажем, який простаює в гаражі.

Екосистема Ryobi

Використовую батареї на 18V, які підходять під шуруповерт, ліхтарик та купу інших приладів. В Ryobi взагалі ціла екосистема, яка налічує понад 175 приладів, які можна живити такими батареями.

Прилади під батарею 18V

Цю ж батарею можна підʼєднати до інвертора, і отримати ліхтарик, 2 usb входи і інвертор на 220V, і ви вже можете зажити невеликий прилад.

Розрахунок ємності джерела живлення та споживання приладів

Тут починаємо ускладнювати. Ми можемо вирахувати скількість часу і які прилади ваша джерело живлення може живити потрібні вам прилади. Наприклад, це 18V батарейка на 3Ah. Множимо ці цифри і отримаємо 54 Wh. Це загальна ємність нашого джерела живлення.

Далі треба визначити, скільки потрібний вам прилад споживає. Для цього потрібно використати енергометр — розетку для вимірювання того, скільки ваш прилад споживає енергії при запуску і під час роботи.

Розрахуємо на прикладі роутера. Енергометром ми виміряли, що він споживає 3W. Ємність джерела живлення — 54Wh. Також необхідно врахувати втрату енергії при перетворені енергії з 18V в 220V, для цього помножимо наприклад на коефіцієнт 0,8. Маємо розрахунок: 54Wh / 3W * 80% = 14.4 години — очікувана максимальна робота роутера на цій батареї.

Одна частина це загальна ємність, а друга — це потужність інвертора. Інвертор перетворює 18V в 220V, але не може віддати в моменті більше свого максимуму. Батарею на 18V підʼєднується до невеликого інвертора на 150W. Їм можна заживити щось маленьке: джерело освітлення, роутер, але наприклад телевізор, холодильник чи Starlink вже не заживить, адже в момент запуску цим приладам треба більше енергії.

Тому в мене є інвертор побільше :) Він на 300W. Також від Ryobi. Ним я живлю Starlink. До цього інвертора підʼєднується вже інша батарея на 40V х 4Ah. Виходить 160 Wh, які ми можемо розподілити по різним споживачам. У інвертора є usb, type c входи, 220v, ліхтарик.

Батарея від інвертора знову ж таки може використовуватись з купою приладів. Я її використовую з мотокосою.

Усе те саме ви можете подивитись у Bosh, DeWALT, Einhell, Makita, Dnipro-M, але перевіряйте, чи є у цих брендів доступні інвертори на 220V.

Прилади під батарею 40V

Безперебійний інтернет

На щастя, більшість провайдерів вирішили питання живлення свого обладнання, і нам залишається заживити роутер зі свого боку.

Павербанк

Найпростіший варіант — павербенк. Вони є різні. Всім колегам ми подарували павербенки Trust на 65W з type-c виходом, який в тому числі дозволяє заряжати більшість ноутбуків. Якщо ноутбук має інший вхід — є купа перехідників. Ви дивитесь ваш блок живлення, скільки він живить, шукаєте розмір входу (наприклад 4.0 х 1.35) чи купуєте універсальний набір перехідників (якщо для зарядки ноутбука — то треба перехідник з type-c, бо звичайний usb дасть від 5 до 18-20 ватт всього). Таким чином можна заживити і роутер, просто треба підібрати необхідний перехідник.

Перехідники різних типів

Нашим військовим ми купували класний роутер MIKROTIK HAP LITE, бо він може заживлюватись від micro-usb і споживає 2-3W на годину. Павербанком, описаним вище, його можна заживити годин на 15-20.

Але рішення з павербанками не для мене, бо я людина лінива, і люблю все автоматизовувати. Тому переходимо до ДБЖ — Джерела Безперебійного Живлення.

Джерела Безперебійного Живлення

В чому різниця між павербанком і ДБЖ? Павербанк ми зарядили, підʼєднали до приладу, зарядили, відʼєднали і поставили на зарядку. Щоб постійно не займатись підʼєднанням я в себе поставив ДБЖ для роутера (або от посилання на AliExpress, якщо готові зачекати).

З одного боку ДБЖ вставляється в розетку 220V, а з іншого виходять порти usb, порт PoE (Power over Ethernet і порти 5V, 9V, 12V (дивіться, що написано на блоці живлення вашого роутера), які ви через кабель підʼєднуєте до свого роутера. Відповідно, коли у вас є світло, ДБЖ пропускає через себе електроенергію, коли воно пропадає — внутрішня батарейка живить пристрій. Як тільки електроенергія зʼявляється — заряджає внутрішню батарейку і віддає на роутер. ДБЖ окрім батареї містить БМС плату, яка розуміє, що коли заряджати, коли розряджати, коли пропускати через себе.

А вам при відключенні світла взагалі нічого робити не треба. Живлення переключається на внутрнішню батарейку протягом декількох мілісекунд. Навіть на зідзвоні в зумі ви цього не помітите.

Дізнавайтесь у свого провайдера, на скільки він живить своє обладнання, щоб вирахувати, яка ємність павербенка чи ДБЖ вам знадобиться.

Ми розглянули бюджетні рішення від 7$ до 100$ і тепер переходимо до більш складних комплексних рішень, від яких ви можете заживити надовше Starlink, холодильник, пралку тощо. Це комплекст з ДБЖ + акамуляторні батареї.

Комплексні рішення подвійного призначення

Я придбав на Logicpower комплект ДБЖ + батарея на дачу під Starlink. Використовую так: немає світла — зранку увімкнули генератор, який пропрацював годину-дві, приготували їсти, сходили в душ і зарядили пристрої. Далі генератор вимикається і оцей комплекс батарея + ДБЖ працює години 4: у нас є інтернет, є вода і є можливість працювати. Далі в обід увімкнули знов генератор і так постійно.

Мої друзі використовують таке рішення, щоб живить стаціонарний компʼютер, навіть кондиціонер :) і базове освітлення з роутером.

Зараз ціни звичайно виросли, але в свій час я брав комплект на 800Wh за 10 000 грн., це до 10 годин роботи Starlink. Для своїх пристроїв рахуйте по формулі, описаній в блоку вище.

Мінуси: воно важке, шумить, гріється і зовсім не мобільше. На дачі розмістив це в серверній шафі, але на ніч все одно вимикаю через шум. Плюси: це коштує набагато дешевше від EcoFlow / Bluetti / Anker / Jackery.

Для армії, де потрібна мобільність, ми брали Bandera Power, EcoFlow і Bluetti, але для квартири я думаю, це досить непогане рішення.

EcoFlow / Bluetti / Anker / Jackery

Я порівнював ціни в березні 2024 року і вигідними вони стають від 1000 Wh. Ціни і наявність можуть змінюватись. В табличці ціни для ЗСУ:

Плюси:
+ воно вже зібране
+ зручно користуватись, легко розібратись
+ багато готових портів
+ мобільність.

Мінуси:
– ви платите за легкість користування, а не за потужність батареї.
– досить важко підʼєднати у мережу в квартиру. Може обмежувати по потужності
– не проходить мій особистий фільтр «подвійного призначення».

Моє комплексне рішення на 5 кВт подвійного призначення

Я купив собі 48V х 100Ah батарею у фабричному виконанні (придбав за 1100$, але знав де купляти) . Додаємо звичайний сонячний інвертор на 48V (брав за 600$, але ціни дуже різняться) + встановлення 100-150$ = отримую рішення, яке дає 5000Wh. І від нього я гіпотетичсно можу заживити майже все: і пралку, і холодильник, і духовку. Але не факт, що одночасно.

Також це літієва батарея, яка повністю заряджається протягом двох години, а живити мої потреби може 2-3 доби.

З плюсів ще це подвійне використання, адже це завжди можна продати людям, які роблять сонячну електростанцію або перемістити на дачу, поставивши сонячні панелі. Додатково я одразу брав інвертор з можливістю продавати електроенергію в мережу. Для мене це більш практичне рішення з подвійним використанням або легким продажем.

З мінусів, ця конструкція доволі обʼємна і важка, одна батарея важить 40-50 кг. Тож треба придумувати фіксоване місце і вентиляцію.

Тому вирішуйте, що для вас критичніше, мобільність чи більший обʼєм.

Що не пройшло перевірку часом

Окремий роутер з підсилювачем антени. В рамках великого міста базові станції падають, а роутери з так собі прошивкою і не можна зачепитись до конкретної базової станції. Цю конструкцію я передав військовим, які далеко в лісі і їм треба підсилювати мобільний звʼязок в рамках звичайної діяльності, а не при відключеннях світла.

Досвід 2022 року

Що я приготував для життя

Тепло та електроенергія

Квартира

 • незалежна газова котельня (ну як незалежна, якщо буде газ, тут і далі є досить автономні штуки, а є такі які залежать не від тебе)
 • кондиціонери / тепла підлога / конвектори (наприклад на 2 кВт з регулюванням в Леруа за 1200 ₴), які можуть працювати від електроенергії
 • бойлер на 100 л

Заміський будинок

 • 2 груби + запас дров твердих порід (машина на 10 кубів ~16 000 ₴)
 • 2 газові балони б/в червоні на 50 л по 3000 ₴ за штуку (заправляти буду по 40 л кожний, щоб було безпечніше) + газова плитка і набір для приєднання за 1000₴
 • генератор бензиново-газовий на 6.5 кВт за 1200$, тому що машина також на бензині + 40 л бензину в каністрах + завжди заправлена машина на 3/4 як мінімум (40 л)
 • тепла підлога та конвектори
 • електрична плитка на 1 кВт
 • бойлер на 100 л
Конвектор на 20 кв. м

Переносне

 • пальники, декілька туристичних газових балонів, набір посуд
 • декілька павербанків
 • набір спальників, намет, надувні килимки
 • термобілизна в асортименті (замовив нашим воякам та близьким технологічний верх від Uniqlo)
 • зимовий одяг та взуття + можливість використовувати «шари», включаючи Ultra Light Down від Uniqlo та всілякі Heatgear / Therma-fit / Dryfit та інші технології спортивного / трекінгового одягу
 • кресало, запальнички, сухий спирт

Продукти й вода

 • крупи, макарони
 • олія, борошно, дріжджі
 • консервоване (кукурудза, кабачкова ікра, «тушонка») + домашня консервація + мініатюрні складні відкривачки
 • шоколадки типу Snickers
 • запас води + автономні свердловини + система й таблетки для очищення води + система осмос
 • алкоголь + мініатюрний штопор

Автономія

 • аптечка + запас критичних медикаментів
 • ніж та мультитули, набір інструментів
 • перчатки для роботи з інструментами в різних умовах
 • ліхтарики + батарейки й акумулятори, свічки
 • протигази та таблетки від радіації
 • набір посуду легкий та складний, мангал
 • армований скотч та набір для ремонту одягу
 • AM/FM радіо в асортименті, рації Баофенг
 • копії документів, паперові роздруківки та книги з виживання
 • мініатюрні спресовані серветки «додай води»

Що я приготував для роботи

Ноутбуки, планшети, зарядки, освітлення

 • перше і головне — завжди заряджені
 • якщо є змога придбати — рекомендую Макбук на M1/M2, тримає батарею приблизно робочий день
 • Також непоганий варіант — будь-який iPad з під`єднаною мишкою через перехідник lightning-usb та usb клавіатурою на батарейках (в мене це давно Logitech K480 Wireless).
 • До сучасних ноутбуків ми придбали всім колегам павербанки 20000 mAh Trust Laro USB-C Laptop 65W та перехідники тим, у кого не macbook з type-c, наприклад під наші ASUS.

Рекомендації від мого сисадміна

Ноут заряджати тільки через кабель type-c — type-c

Бажано не заряджати одночасно ноут та телефон. 65W — це сумарна максимальна потужність на 2 виходи (один 65, другий 18, але сумарно трохи більше 65).

Ноути не у всіх можуть бути на 45W, можуть бути й на 65W, тому краще відразу сказати всім, що якщо підключати ноут — то тільки ноут.

Часто використовую легкі й потужні GAN зарядки.

Ліхтарики наключні, потужні разом з будь-якою склянкою перетворюються на lantern, бажано брати з зарядкою від usb / 220 або на батарейках типу 18650 в залежності від іншого сетапу.

В мене дуже багато ліхтарів, згадаю найбільш доступні:

 1. Nitecore Tube
 2. Olight I1R
 3. Nitecore TUP (дуже потужний, я таким лякав п`яного тракториста на тракторі на Кінбурнзькій косі :) ), 4 регулювання потужності
 4. аварійні світильники від 220 / 18650 — забрав 2 останніх.

Інтернет та зв`язок:

 • провідний канал інтернету
 • супутниковий інтернет від Starlink
 • скачані мапи формату Open Street Map
 • мобільний інтернет від телеком-операторів + підсилююча антена та 4g модем і роутер

Є 2 комплекти, простий та більш надійний.

 1. На основі 4G модему (працює від USB, тобто павербанку або ноута, якщо ноута — ви маєте сидіти в декількох метрах від вікна/антени) + кабелі + антена типу такої.
  Ціна: трохи більше 3 тисяч ₴
 2. На основі роутера (працює з акумом до 10 годин) + кабелі + антена.
  Ціна: близько 4.5 тисяч ₴

Обидва варіанти роздають wi-fi, тобто й у ваших близьких буде інтернет.

Обидва варіанти можуть зачепитися на ту базову станцію, що має інтернет (якщо в радіусі 6 кілометрів така є, наприклад, точний радіус не підкажу, треба тестувати).

Антену треба буде встановить максимально високо за вікном або в вікні (навіть на книжках або драбині).

Можна використовувати сімку свого мобільного оператора (у Київстар є окрема сім пара, щоб не платити ще раз з обмеженням 40-60 гб на місяць в більшості пакетів) або придбати за 300 грн. на місяць сімку Київстар з 300 гб інета.

Якщо берете подорожче — можете хлопцям V3G казати «як взяли Roman.ua» ;)

Сподіваюсь, вам був корисний мій досвід. Бережіть себе!

Підпишись, щоб не пропустити свіжі матеріали

Нові статті, відео, подкасти про performance-маркетинг, інтернет-бізнес та продуктивність 3-4 рази на місяць. Вже 8020 підписників.

Сертифікати
й нагороди

Google Analytics Individual Qualified з 2009 р.

Meta Business Partner. Таких всього ~16 в Україні

eSputnik Partner з 2019 р.

MailChimp Experts з 2010 р.

UpWork Top Rated

#261 в TOP-1000 компаній у світі, 2023 за версією Clutch

TOP Advertising Company в Україні, 2023 за версією Techbehemoths

Клієнти

З 2008 року ми працювали з 263 Клієнтами і допомогли їм зробити інтернет-маркетинг ефективнішим і заробити більше.

Клієнти
ПРО НАС

Чому ми обрали Roman.ua?
Тому що в хорошому сенсі вони задроти.